Açık Erişim: Harran Üniversitesi’nin bir mensubu tarafından gerçekleştirilmiş akademik çalışmaya ücret ödemeden, herhangi bir engelle karşılaşmadan, dijital ortamda erişebilmeyi ifade eder. Bu çalışmalar, akademik bir dergide yayınlanma hakkını kazanan makaleleri, tezleri, projelere ait çıktıları, kitap/kitap bölümleri, rapor, konferans bildirimleri/sunumlar, teknik dokümanlar, veri setleri, afiş, video kaydı ve açık ders materyallerini içerir.

Kurumsal Akademik Arşiv: Harran Üniversitesi mensuplarının araştırmaları, aldıkları fonlar ve yaratıcı faaliyetleri sonucu ortaya çıkan tüm çalışmaların arşivlenerek açık erişime sunulduğu sistemi ifade eder.

Açık erişim, bilimsel araştırmaları akademik yayımcılığın geleneksel abonelik modelinden farklı bir birimde paylaşmayı sağlayan aracılardan birisidir. Bu sistem akademik çalışmalara erişim konusundaki engelleri azaltmaya yönelik çabasıyla; bilimsel çalışmaları artırmaya ve eğitim içeriğini zenginleştirmeye yönelik önemli bir potansiyele sahiptir. Diğer yandan, yayın maliyetlerini yönlendirmekte ve böylece okuyucular, uygulamacılar ve araştırmacılar içeriğe ücretsiz olarak erişim sağlamaktadır. Ayrıca; Her türlü faaliyetin bilimsel, toplumsal ve ekonomik ilişkisini ortaya koyarak kurumun değerini, görünürlüğünü ve saygınlığını arttırır. Bilgi kaynaklarının daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayarak araştırmanın etkisini artırır ve bilgi kaynaklarının başka araştırmalara temel oluşturmasına aracılık eder. Araştırmaların tekrarını önler.

Harran Üniversitesi Rektörlüğü Açık Erişim ve Kurumsal Arşiv Politikası  çerçevesinde Her Harran Üniversitesi Mensubu,  basılı ve elektronik ortamda üretilmekte olan çalışmalarının (makale, kitap/kitap bölümleri, tez, proje, rapor, konferans bildirimleri/sunumlar, teknik dokümanlar, veri setleri, afiş, video kaydı vb.) birer nüshasını, kendilerini sisteme kaydetmesinden sonra aşağıda verilen kullanıcı klavuzundan yararlanarak yükleme işini yapabileceklerdir.
                                                                                              

Akademik Açık Arşiv Sorumlusu:   Mehmet PORTAKAL     Dahili Tel:    1236
Akademik Açık Er. Sis.Adresi:
 http://acikerisim.harran.edu.tr:8080/xmlui/
             
HRÜ Akademik Açık Erişim Sistemi İçin Tıklayınız...

Açık Bilim Politikası 

Açık Erişim Kullanım Klavuzu İçin Tıklayınız...

DSpace Rehberi İçin Tıklayınız...
 

KÜTÜPHANEMİZİN TANITIM VİDEOSU

     
 

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ
Hafta İçi 08:00-16:45
Hafta Sonu Kapalı
Kütüphanemizin 2. katında ve Bodrum Katında bulunan Çalışma Salonu 7/24 Açık
 
Kütüphanemiz ile ilgili  soru ve önerilerinizi sağ alt köşede bulunan Canlı Destek bölümüne yazabilirsiniz.