1-Kütüphanelerarası Ödünç Verme (ILL)  Hizmeti

Kütüphaneler arası Ödünç Verme( ILL) Harran Üniversitesi Kütüphanesi'nde bulunmayan kitapların, Türkiye'deki diğer üniversite ve araştırma kurumu kütüphanelerinden ödünç alınabilmesi amacıyla verilen bir hizmettir.
-Bu hizmetten Üniversitemiz akademik personeli ile doktora ve yüksek lisans öğrencileri yararlanabilmektedir.
-Bu hizmetten yararlanmak isteyen kullanıcılarımızın,istek formları altında Kütüphaneler arası yayın/belge (ILL) sağlama formu (KAÖ istek) eksiksiz olarak doldurmaları yeterli olacaktır.
-İstekte bulunan kullanıcılarımızın  telefon numaralarını ve e mail adreslerini ILL Formu’nda mutlaka belirtmeleri gerekmektedir.
-Eksiksiz doldurulan KAÖ Formu'nu  Hanım ULAŞ GÜMÜŞLÜ 'ye bizzat başvurarak yada hulas@harran.edu.tr adresine gönderilmesi gerekmektedir.
-İstekte bulunulmadan önce kaynağın koleksiyonumuzda olup olmadığı Kütüphane Katalog Tarama’ dan  kontrol edilmelidir.
-ILL işlemi tamamen istek yapılacak kütüphanenin ödünç verme politikasına göre yürütülür.
-Dergiler, danışma kaynakları, tezler, rezerve birimindeki kitaplar ve üzerinde ödünç verilmez ibaresi bulunan kitaplar için yapılan istekler geçersiz sayılır.
-ILL yoluyla Ödünç alınan kitaplar, ilgili kurum tarafından Merkez Kütüphanemize gönderilir. Kullanıcılarımız gelen kitapları kütüphanemizin ILL sorumlu personelinden (Hanım ULAŞ GÜMÜŞLÜ ’den) teslim alabilirler. ILL kapsamında ödenen tüm kargo ücretleri istekte bulunan kullanıcıya aittir.
-Ödünç istenen kitabın geliş süresi kitabı gönderen kuruma ve postada geçen zamana göre değişmektedir.
-İstekte bulunan kullanıcımız, telif haklarını ihlal etmeden kitabı kullanmayı ve istenen süre içinde iade etmeyi kabul etmiş sayılır.
-ILL kapsamında getirtilen kitapların istekte bulunulan kütüphaneye zamanında teslim edilmesi son derece önemlidir. Geciktirilmesi halinde ilgili kütüphane konuyu bireysel değil kurumsal olarak değerlendirmekte ve daha sonraki kitap istekleri gönderilmemektedir.
-Kullanım süresi biten kitaplar, teslim tarihinden en az üç gün önce kütüphanemize eksiksiz ve yıpratılmamış halde teslim edilmelidir.
-Kitabın zamanında iade edilmemesi veya kaybedilmesi durumunda, yayının ödünç alındığı kütüphanenin kuralları geçerlidir.
2-TÜBESS Tez İstek Formu
Diğer üniversitelerde yayınlanmış tezleri istemek için hulas@harran.edu.tr mail adresine TÜBESS Tez İstek Formu'nu doldurup göndermeniz gerekmektedir. TÜBESS ile YÖK'ten sağlanan tezler okuyucularımıza, basılı olarak verilir.Tezlerin baskısı (print) için her sayfası 10 Kuruş olarak belirlenmiştir.Bu ücretin, Harran Üniversitesi Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı'na ait TR 83 000 100 226 645 267 700 5091 nolu hesabına EFT yapılması açıklama kısmına da "T.C. Kimlik Numarası- Kütüphane Belge Sağlama Hizmeti" olarak belirtilmesi gerekmektedir. EFT Dekontuyla birlikte Kütüphanemize gelen kullanıcımız istemiş olduğu tezi basılı olarak alabilecektir.

3-Dergi İstek Formu

-Dergi isteklerinizi, Dergi İstek Formunu doldurarak samik@harran.edu.tr e-mail adresine iletebilirsiniz.

-İstekler, abonelik döneminde değerlendirilir ve istek sahibi bilgilendirilir.

4-Veri Tabanı İstek Formu
-Yeni veri tabanı istekleri abonelik döneminde değerlendirilir.
- Talep edilen yeni veri tabanına abone olunmadan önce  deneme erişimine açılır.
-Kullanıcılarımızın kullanım istatistikleri ve kullanıcılarımızın uygun görüşleri sonucunda abonelik işlemleri başlatılır.
-Kullanıcılarımız veritabanı abonelikleri için Veri Tabanı İstek Formu'nu doldurup
hulas@harran.edu.tr adresine göndermeleri gerekmektedir.
-Yeni ve mevcut veri tabanı aboneliklerinin devamlılığı yıl sonunda yeniden gözden geçirilir.

5-Kütüphane Üyelik Formu

6-Kitap Bağış Formu


7-Kitap İstek Formu

KÜTÜPHANE KİTAP TALEP SİSTEMİ İŞLEMLERİ

Üniversitemiz kütüphanesinde bulunmasını istediğiniz kitapların talep işlemleri için kütüphanemiz web sayfasında yer alan    

"Kalaog Tarama (Harran Üniversitesi Merkez Kütüphanesi (YORDAM))" linki tıklanır. Burada "Oturumu aç" menüsünde, kullanıcı adı ve şifre ile oturum açılır. Sonra "Üye işlemleri" sekmesi altında yer alan "Eser istek" alanı üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yordam Kütüphane Otomasyon Sistemi üzerinden yayın talebi oluşturmak için ===> tıklayınız.

UYARILAR

  • - Talepte bulunmadan önce yayının kütüphanemizde olup olmadığını "Katalog Taramadan  tarayınız.
  • - Eser İstek alanındaki formu doldururken zorunlu bilgileri dikkatli doldurunuz.
  • - İstenilen yayını son birkaç yıl içinde basılanlardan seçiniz ve baskısı tükenmiş (out of print) yayınları talep etmeyiniz.
  • - Tüm yayın istekleri mevcut bütçe dahilinde yerine getirilmektedir.
 

Kütüphanemizin koleksiyonunda bulunmasını istediğiniz eserler için eser istek klavuzu için   tıklayınız...

 

 

KÜTÜPHANE HESABIM GİRİŞ

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ


 
HAFTA İÇİ 09:00-16:45
HAFTA SONU KÜTÜPHANEMİZ KAPALIDIR...
 
Kütüphanemiz ile ilgili  soru ve önerilerinizi sağ alt köşede bulunan Canlı Destek bölümüne yazabilirsiniz.