eOsmanlıca | Online Eğitim Platformu

 
eOsmanlıca toplam 79 dersten oluşan Osmanlı Türkçesi eğitim platformudur. “Doğru/yanlış, eşleştirme, şıklı ve gördüğünü yaz” tarzında testlerin olduğu oyun tadında bir uygulamadır. Hazırladığımız dersler öğrencilere kişisel geri bildirim ve alıştırmalar sunarak Osmanlı Türkçesi derslerinden en iyi şekilde yararlanmaya hazırlıyor. Başlıca özellikleri ve sağladığı kazanımlar kısaca şunlardır:
 • - Kişiye Özel Eğitim; eOsmanlıca için hazırlanmış olan derslerin her biri temel seviyeden başlayıp ileri seviyelere kadar gitmektedir. Kullanıcı kendi seviyesini tespit ederek ileri seviyedeki derslerin kilitlerini açabilir. Unutulmaması gereken asıl konu ise eğer öğrendiğiniz derse hâkim değilseniz bir sonraki dersin kilidi asla açılmayacaktır. 
 • - Özel İçerikli Kurslar; eOsmanlıca için özel olarak hazırladığımız derslerle 1000 kadar kelime öğretiyoruz. Toplam 79 ders konusu ile 1300’ün üzerinde soru ile ölçme ve değerlendirme yapıyoruz. Bunun yanı sıra yazı çeşitlerinden matbu eserlerde kullanılan nesih hattını, arşiv belgelerinde kullanılan rika hattı için kurslar hazırlamaktayız. Size uygun kursu seçerek eğitiminize en hızlı şekilde başlayabilirsiniz.
 • - Sertifika Sahibi Olun; eOsmanlıca ile Osmanlı Türkçesine ve yazı çeşitlerine olan hakimiyetinizi derecelendirin. A1 seviyesinden başlayarak C2 seviyesine kadar hazırlanmış testlere doğru cevaplar vererek ücretsiz eOsmanlıca Dil Sertifikasına sahip olun. İsminize özel olarak düzenlediğimiz sertifikanın isterseniz çıktısını alabilirsiniz.
 • - Akademik Ek Kaynaklar; Akademik alanda çalışma yapan akademisyenler için İmla Kılavuzu ile Türkçeden Osmanlıca Online Çeviri programını geliştirdik. Aynı zamanda Çeviri sekmesinde kullanıcılar kategorilerine göre eklediğiniz metinlerin çevirilerini yaparak kendi gelişimine katkı sağladığı gibi çevrilmesini istediğiniz metnin tercümesine de ücretsiz ulaşabilirsiniz.
Platform ile ilgili olarak;
Erişim linki: https://www.eosmanlica.com/ 
Tanıtım Videosu: https://www.youtube.com/watch?v=CYQwvSARQeU
Nasıl Üye Olunur? (Video): https://www.youtube.com/watch?v=C67iWI9iSOE
Ders İşleme Nasıl Yapılır? (Video): https://www.youtube.com/watch?v=OVXhhb_N6X0&t=8s
 

Kelimecom | Sözlükler Veritabanı

Kelimecom 10 dile ait onlarca sözlük içerisinde aradığınız kelimenin dil, tür, anlam, sınıf, etimolojik bilgisini sunan, aranan kelimenin benzerlerini ve türevlerini bulan, online çeviri yapılabilen, aynı zamanda yıpranma ve silinmeden dolayı okunamayan kelimeyi bulmayı sağlayan devasa kelime arama motorudur.
Başlıca özellikleri ve sağladığı kazanımlar şunlardır:
 • - 10 dile ait 820.000 veri satırı içerisinde kelimelerin eş ve zıt, tamlama, köken bilgisi, anlam ve imlalarını bulma.
 • - Aradığınız kelimenin tüm sözlüklerdeki anlamını indexleme.
 • - Aradığınız kelime ile türetilmiş tamlama, deyim ve kelimeleri listeleme.
 • - Çözümleyici özelliği ile kelimelerin yıpranması, silinmesi veya okunamaması gibi durumlarda kelime çözümleyebilme.
 • - Çözümleyici kısmında gelen sonuçlara tıklayarak kelimenin detayına gitme.
Veri tabanında bulunan sözlükler (21 sözlük):
 • - Türkçe; Genel Türkçe Sözlüğü, Derleme Sözlüğü, Ansiklopedik İsimler Sözlüğü, TDK – 1945, Akvaryum Türkçe Sözlük.
 • - İngilizce; Genel İngilizce Sözlüğü, Tomurcuk İngilizce Sözlük.
 • - Osmanlıca; Genel Osmanlıca Sözlüğü, Redhouse (A Turkish and English Lexicon), Kamusu’l-Muhit, Kamus-i Türki, Vankulu Lügatı.
 • - Fransızca: Genel Fransızca Sözlüğü, Hazine-i Lügat (Dictionnaire Français – Turc), Fransızca Türkçe Sözlük (Dictionnaire General Francis Turc), Kamus-i Fransevi.
 • - Genel Almanca Sözlüğü, Genel Rusça Sözlüğü, Genel Farsça Sözlüğü, Genel Çince Sözlüğü, Genel İspanyolca Sözlüğü.
Veri girişi devam eden sözlükler (20 sözlük):
Atasözleri ve Deyimler Sözlüğü (Türkçe), Yeni Talebe Lügatı (Türkçe), Yazarlar ve Şairler Sözlüğü (Türkçe), Açıklamalı Deyimler Sözlüğü (Türkçe), İngilizce Türkçe Büyük Sözlük (İngilizce), Tamlama Sözlüğü (Osmanlıca), Resimli Türkçe Kamus (Osmanlıca), Mükemmel Osmanlı Lügatı (Osmanlıca), Lügat-i Naci (Osmanlıca), Yeni Türkçe Lügat (Osmanlıca), Lehcetü’l-Lugat (Osmanlıca), Ahteri-yi Kebir (Arapça), Genel Terimler Sözlüğü (Arapça), Parıltı Almanca Sözlük (Almanca), Rusça Türkçe Sözlük (Rusça), Ferhengi Ziya (Farsça) Lugat-i Halimi (Farsça), Ferhengi Şuuri (Farsça), Lugat-i Nimetullah (Farsça), Çince Türkçe Sözlük (Çince).
Platform ile ilgili olarak;
Erişim linki: https://www.kelime.com/ 
Tanıtım Videosu (1 dakika): https://www.youtube.com/watch?v=z8PmpBk60xg
 

TARİH VE SAAT

HARRAN ÜNİVERSİTESİ ERİŞİLEBİLİR KAYNAK OFİSİ 

FOTO GALERİ

CANLI DESTEK

Kütüphanemiz ile ilgili  soru ve önerilerinizi sağ alt köşede bulunan Canlı Destek bölümüne yazabilirsiniz.

KALİTE YÖNETİM BİLGİ SİSTEMİ

     
 

İLETİŞİM

Harran Üniversitesi Rektörlüğü El-Battani Kütüphanesi, Osmanbey Yerleşkesi, Şanlıurfa-Mardin Karayolu Üzeri 18.Km, 63300 Haliliye/Şanlıurfa
Telefon - Santral: +90 414 318 3483 Faks: +90 414 318 31 94
E-mail: kutuphane@harran.edu.tr

ZİYARETÇİ SAYISI

ONLİNE KİŞİ SAYISI