1898 yılında kurulmuş, 100’den fazla farklı ülkeden 30,000’den fazla üyeye sahip bir standart geliştirme kuruluşudur. Ana çalışma alanı; üretim teknolojileri alanlarında test ve materyallerde AR-GE ve standardizasyonu geliştirme faaliyetleridir. Sanayiciler, laboratuvar çalışanları, akademisyenler, hizmet sağlayıcılar ve devlet çalışanları gibi farklı birçok sektörde çalışan 90,000’den fazla müşterisi vardır.
Erişim için tıklayınız...

 

Araştırma Yöntemleri Eğitim ve Uygulama Merkezi (AYEUM) sosyal, fen, sağlık ve eğitim bilimlerinde kullanılan nitel, nicel ve karma yöntemler hakkında araştırmacılara yönelik online eğitim, yüz yüze eğitim ve danışmanlık hizmeti vermek üzere kurulmuş akademik bir eğitim platformudur. Bu doğrultuda yüksek lisans, doktora öğrencilerine, doktora sonrası araştırmacılara, akademisyenlere, kamu kurum ve kuruluşlarındaki uzmanlara bilimsel araştırma yöntemlerini ve bilimsel araştırma sürecinde kullanılan bilgisayar yazılımlarını ayrıntılı bir şekilde öğretmeyi amaçlamaktadır.
Erişim için tıklayınız...

MD Consult, First Consult ve Clinics of North America dergilerinin tamamını ve ayrıca 800’den fazla kitap, 500’den fazla en saygın dergiyi ve 9000’den fazla cerrahi ve tıbbi müdahale videosu bir araya getirerek kullanıcılarına sunmaktadır.
Erişim için tıklayınız...

Dentistry & Oral Sciences Source™ veri tabanı, diş hekimliği fakülteleri için hazırlanan, bu alandaki tek tam metin veri tabanıdır. Alanındaki tüm konuları detaylı bir şekilde kapsamasının ve zengin indekslemesinin yanı sıra, bu disiplindeki en çok takip edilen akademik dergileri ve kitapları tam metin olarak sunan Dentistry & Oral Sciences Source™ veri tabanı, bilimsel dergiler için önemli bir skorlama kuruluşu olan Eigenfactor’ün Diş Hekimliği Dergi Sıralaması’nın en güncel versiyonu olan Eigenfactor 2015’teki ilk 25 derginin 12 tanesini tam metin olarak; 12 tanesini ise yalnızca indeks olarak içerir. İçeriğinde;   * PubMed ile taranamayan yüz binlerce diş hekimliği makalesi * 110'dan fazla aktif, açık erişim olmayan tam metin dergi * 340’tan fazla dergi için künye ve özet bilgileri (index & abstract) * 32 tam metin kitap * Tam metin erişim adreslerinin yer aldığı 120’den fazla dergi içerisinde taranabilir atıflar  Öne çıkan konular:  • Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi • Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi • Çocuk Diş Hekimliği • Diş Hastalıkları ve Tedavisi • Diş Anatomisi • Endodonti • Ortodonti • Pedodonti • Periodontoloji • Protetik Diş Tedavisi • Restoratif Diş Tedavisi   ve çok daha fazlası  Dentistry & Oral Sciences Source ayrıca, diş hekimliği dergileri arasında etki faktörüne göre hazırlanan 2017 dergi sıralamasındaki ilk 24 derginin 11 tanesine tam metin erişim sağlar.
Erişim için tıklayınız...

EBSCO DISCOVERY kütüphanemize ait tam metin veri tabanlarını, yayıncı paketlerini ve e-kitapları içerecek şekilde bütün elektronik kaynaklarını bir liste halinde sunan, sektörün en kapsamlı kaynak bulma aracıdır. EBSCO A-to-Z, kullanıcılarımızın tam metin kaynaklarımıza kolayca erişimine ve kütüphane dermemizde yer alan e-kaynakların hızlı bir şekilde bulunabilmesine olanak sağlayan “tek bir arayüz” sunmaktadır.
Erişim için tıklayınız...

ProQuest Ebook Central(Ebrary) elektronik kitap veritabanı 80.000 üzerinde e-kitap içermektedir ve koleksiyona hergün yeni kitaplar eklenmektedir. Veritabanı her yıl yaklaşık %30 genişlemektedir. Tüm akademik konuları kapsayan (multi-disciplinary), kitap ve diğer dokümanların tam metinlerini içeren bu koleksiyon, lisans ve lisansüstü eğitimi gören öğrenciler, araştırmacılar ve akademisyenler için ideal bir başvuru kaynağıdır.
Erişim için tıklayınız...

İdeal online, Dergi, Kitap, Makale, Sempozyum & Kongre ve diğer bilgi kaynaklarını bir platform altında toplayan, Tıp, Edebiyat, Tarih, Sosyal Bilimler, Hukuk, İktisat, Ekonomi, İşletme, İnovasyon, Enerji vb. alanlardaki kapsamlı ve geniş bilgiye Türkçe kaynaklarda da ulaşılmasını sağlayan, bunları okuyucuların hizmetine sunan veri tabanıdır. 550+ e-Dergi-75.000+ Makale-360+ e-Kitap'a erişim sağlanabilir.
Erişim için tıklayınız...

İdealonline, Tıp kitaplarını bir platform altında toplayan, kapsamlı bilgiye Türkçe kaynaklarda da ulaşılmasını sağlayan ve bunları okuyucuların hizmetine sunan veri tabanıdır. Tıp eğitimi sürekli okumayı ve yenilikleri takip etmeyi gerektirir. İdealonline farklı yayınevlerinden Tıp alan kitaplarını bir araya getirerek araştırmacılara sunmaktadır. Üniversite kütüphaneleri tarafından aktif olarak kullanılan İdealonline, yayınların araştırmacılara ulaşması için etkili bir veritabanıdır. İçerisindeki gelişmiş arama motorları ile ilgili alana direk erişim sağlayan İdealonline EDS ve Summon gibi uluslararası arama motorlarında da taranmaktadır. İdealonline güncel içerik bilgileri: 305+ Türkçe Tıp Kitabı.
Erişim için tıklayınız...

Akademik çalışmalardaki (tez, ödev, makale, proje vb.) benzerlik oranını ortaya koymak için Türkiye'de üretilmiş olan İntihal.Net (www.intihal.net) programı, üniversitemiz kütüphanesinde tüm akademisyen ve öğrencilerimizin hizmetine sunulmuştur. Kullanıcılarımız uygulamaya direk erişebilmek için app.intihal.net ya da intihal.net üzerinden üye girişini gerçekleştirebilir.
Erişim için tıklayınız... 

Sosyal Bilimler Atıf Dizini (SOBIAD) 826 Dergi 220.492 Makale ve 5.047.296 Atıf'ın yer aldığı bir Atıf Dizini ve Sosyal Bilimler Veritabanıdır. Akademisyenler kendilerine yapılan atıfları bulabildikleri gibi herhangi bir makalenin detayları kısmında o makaleye yapılan atıfları da görebilmektedirler. SOBIAD aynı zamanda 100.000'den fazla makalenin PDF'leri ile birlikte indekslendiği bir veritabanıdır. Yani 100.000 makalenin tam metni içinde arama yapılabilmektedir. Bu özelliklerinden dolayı SOBIAD hem akademisyenler hem tez sürecindeki Yüksek Lisans ve Doktora öğrencileri hem de araştırma ödevleri yapan lisans öğrencileri tarafından kullanılabilir.
Erişim için tıklayınız... 

Türkiye Akademik Yayınlar Platformu ile ülkemizde akademik yayıncılık alanında öncü olan Adalet Yayınevi, Anı Yayıncılık, Dora Yayınevi, Ekin Yayınevi, Gazi Kitabevi, Palme Yayıncılık, Pegem Akademi, Seçkin Kitabevi’ne ait 5000’i aşkın Türkçe kitap elektronik ortamda kullanıcılarımıza sunulmaktadır.
Erişim için tıklayınız...

Turcademy Sosyal ve Beşeri Bilimler Koleksiyonu içerisinde 3829 ders kitabı yer almaktadır. Adalet Yayınevi, Anı Yayıncılık, Der Yayınları, Dora Yayınevi, Ege Yayınları, Ekin Yayınevi, Gazi Kitabevi, Literatür Yayıncılık, Palme Yayınevi, Pegem Akademi Yayıncılık, Phoenix Yayınevi, Seçkin Yayıncılık, Siyasal Kitabevi ve Yeni İnsan Yayınevi gibi Türkiye’nin önemli yayınevlerinin Türkçe ders kitaplarına erişim sağlayabilirsiniz.
Erişim için tıklayınız...

UpToDate Anywhere dünyanın en çok kullanılan klinik bilgi kaynaklarından biridir. UpToDate, sürekli güncellenen, kanıta dayalı klinik bilgilerle donatılmış ve kullanımı kolay arayüze sahip bir veri tabanıdır. Üst düzey arama kapasitesi: Arama kutucuğuna birden fazla arama terimi birden girilerek, 8.500’ den fazla konu alanı içerisinden aranılan cevaba kolaylıkla erişim sağlanmaktadır. 5,000’ den fazla derecelendirilmiş tedavi tavsiyesi, UpToDate veri tabanı içerisinde, 80.000 sayfadan fazla metin, grafik ve özet makale içeriği bulunmaktadır. İlaç Veri tabanı ve ilaç etkileşimleri: Yetişkinler ve çocuklar için 4.600’ den fazla ilaç ve doğal(bitkisel) ilaç hakkında geniş kapsamlı kaynak bilgileri bulunmaktadır. Veri tabanı içinde bulunan ilaç etkileşim bilgileri, potansiyel tehlike oluşturabilecek ilaç- ilaç, ilaç-bitkisel ilaç, bitkisel ilaç-bitkisel ilaç kategorilerinde ilaç etkileşim bilgilerine erişim sunmaktadır. Whats New sekmesi altında önemli güncel gelişmeler hakkındaki bilgilere uzmanlık dallarına ayrılmış biçimde erişim sunulmaktadır. Patient information: hastalara özel olarak yazılmış 400’ den fazla konu içeriği bulunmaktadır. Doktor ve hastalara e-posta ile gönderilmek üzere hazırlanmış bilgilendirme konuları bulunmaktadır. Feedback sekmesi kullanılarak UpToDate editörlerine soru ve öneri iletme özelliği bulunmaktadır.
Erişim için tıklayınız...

Hiperlink tarafından geliştirilmiş Türkiye’nin ilk ve tek Türkçe e-kitap veritabanıdır. Hiperkitap’ ta; tarihten edebiyata, matematikten felsefeye, hukuktan mühendisliğe birçok konu başlığı altında 350’den fazla yayınevinin 22.000’den fazla e-kitabı bulunmaktadır. Hiperkitap; atlaslar, sözlükler, ansiklopediler gibi danışma kaynaklarını da içermektedir. Önde gelen üniversitelerin akademik yayınları da Hiperkitap’ ta yer almaktadır. Kullanıcılar; Hiperkitap’ ta bulunan 22.000’den fazla e-kitabı online olarak görüntülemenin yanı sıra android ve IOS destekli cihazlara ödünç alabilmektedirler. Böylece internet erişimine ihtiyaç duymadan e-kitaplardan yararlanabilmektedirler. “My library” özelliğiyle Hiperkitap’ ta kendi kütüphanelerini oluşturarak e-kitap sayfalarında notlar alabilmekte, günlük 60 sayfaya kadar çıktı alıp paylaşabilmekte, farklı formatlarda atıf verebilmektedirler.
Erişim için tıklayınız...

HARRAN ÜNİVERSİTESİ ERİŞİLEBİLİR KAYNAK OFİSİ 

FOTO GALERİ

Kütüphanemiz ile ilgili  soru ve önerilerinizi sağ alt köşede bulunan Canlı Destek bölümüne yazabilirsiniz.
     
 

İLETİŞİM

Harran Üniversitesi Rektörlüğü El-Battani Kütüphanesi, Osmanbey Yerleşkesi, Şanlıurfa-Mardin Karayolu Üzeri 18.Km, 63300 Haliliye/Şanlıurfa
Telefon - Santral: +90 414 318 3483 Faks: +90 414 318 31 94
E-mail: kutuphane@harran.edu.tr

ZİYARETÇİ SAYISI

ONLİNE KİŞİ SAYISI